Motorowerzysta na drodze publicznej


  Motorowerzysta na drodze publicznej
  Jak prawidłowo poruszać się motorowerem? Jak każdym pojazdem, czyli zgodnie z przepisami. Musisz jechać tą częścią drogi, która jest dla motoroweru przeznaczona. Do jazdy motorowerem przeznaczona jest zarówno jezdnia, jak i pobocze. W pierwszej kolejności należy korzystać z pobocza. A gdy pobocza nie ma lub nie nadaje się ono do jazdy albo też, jadąc nim, utrudniałbyś ruch pieszym, możesz jechać jezdnią. Pamiętaj - niezależnie od tego, którędy jedziesz, zawsze zachowuj się tak, by nie utrudniać ruchu innym użytkownikom. Zawczasu sygnalizuj manewry, zachowuj bezpieczną prędkość i odległość od poprzedzającego pojazdu. I pamiętaj, by przewidywać zachowania innych.


  Zasada ważna dla ciebie
 • Motorowerzysta ma obowiązek poruszać się poboczem, a gdy go nie ma lub nie nadaje się ono do jazdy bądź utrudniałby ruch pieszych, może korzystać z jezdni. Jezdnią powinien jechać po prawej stronie, jak najbliżej jej krawędzi.
 • Na jezdni jednokierunkowej możesz zająć także lewy pas ruchu, jeżeli zamierzasz skręcić w lewo albo zawrócić.
  Czy motorowerem można jeździć po chodniku? Stanowczo nie. W przeciwieństwie do roweru, którym w pewnych warunkach możesz poruszać się chodnikiem, motorowerem wolno ci jeździć tylko jezdnią lub poboczem. Gdy przejeżdżasz przez chodnik, masz obowiązek ustąpić pieszym drogi. Także oni mają pierwszeństwo na przejściu dla pieszych.


  Zasada ważna dla ciebie
 • Motorowerzysta nie może jeździć po chodniku i po ścieżce rowerowej, a także po autostradzie i drodze ekspresowej. W przypadku przecinania chodnika lub drogi dla pieszych zachowuj szczególną ostrożność i ustępuj miejsca pieszym.
 • Zbliżając się do przejścia dla pieszych, kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.
 • Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.
 • Jeśli jedziecie grupą, pamiętajcie, żeby jechać w kolumnie - jeden za drugim w bezpiecznej odległości - liczba motorowerów nie może przekraczać 10.
 • Przepisy zabraniają jazdy motorowerzyście obok innego uczestnika ruchu.


  Każdy motorowerzysta musi znać przepisy ruchu drogowego. Większość z nich - podstawowe manewry, pokonywanie skrzyżowań, ogólne zasady obowiązujące w ruchu drogowym - opisaliśmy w poprzednim rozdziale. Jeśli nie zdawałeś egzaminu na kartę rowerową i nie znasz jeszcze tych przepisów, zacznij studiowanie tego poradnika od części, przeznaczonej właśnie dla kandydatów na rowerzystów. Zapoznaj się z rozdziałami: "Podstawowe manewry w czasie jazdy rowerem", "Skrzyżowanie", "Zasady, które musisz znać i których musisz przestrzegać". Koniecznie poznaj też znaki drogowe. Bez tej wiedzy nie będziesz bezpiecznie poruszać się po drodze. Nie odniesiesz rownież sukcesu na egzaminie na kartę motorowerową.
Wstecz